نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  Feb 2019
  شماره عضویت
  899
  عنوان کاربر
  Junior Member
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  10
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  انواع آسانسورها برای ساختمان*ها و کاربردهای مختلف

  آسانسورها و بالابرها در انواع، ساختار و طراحی*های مختلفی عرضه می*شوند و می*توانند متناسب با اهداف کاربری ساختمان شما نصب شوند. آسانسورهای مسافربری انواع رایجی هستند، اما انواع دیگر آسانسورها نیز شامل آسانسورهای باری و دو منظوره هستند که هم برای حمل مسافر و هم حمل بارهای سنگین طراحی شده*اند. البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که استفاده نامناسب باعث خرابی آسانسور و در برخی مواقع باعث بروز خواهد شد. برای اطلاع از این که کدام نوع آسانسور برای ساختمان مسکونی و یا اداری شما مناسب است، ادامه مطلب را بخوانید.

  انواع آسانسورها برای کاربرد*های مختلف
  آسانسورهای مسافربری
  این شایع*ترین نوع آسانسور است و می*تواند تقریبا در هر نوع ساختمان، استفاده شود. آسانسورهای مسافربری در اندازه*های مختلف عرضه می*شوند که می*توانند بارگذاری*های خاصی را برای حمل مسافر تحمل کنند. از این نوع می*توان حتی در ساختمان*هایی با ارتفاع زیاد هم استفاده کرد.

  آسانسورهای باری
  آسانسورهای باری برای حمل وسایل سنگین به فواصل دور و اغلب برای کاهش ترافیک تردد استفاده می*شوند. آسانسورهای باری در موسسات تجاری مانند فروشگاه*ها، رستوران*ها و ادارات مورد استفاده قرار می*گیرند و در محل*های مختلف به دور از مناطق اداری مشترک نصب می*شوند. آسانسورهای خدماتی دارای فضای داخلی ساده*ای هستند و برای حمل بارهای سنگین*تر نسبت به آسانسورهای معمولی طراحی شده*اند. اندازه کابین در این نوع بزرگ*تر از انواع مسافربری طراحی می*شود تا برای حمل و جابجایی بارهای مختلف محدودیتی ایجاد نشود.

  آسانسورهای دو منظوره
  آسانسورهای دو منظوره برای حمل مسافر و بار طراحی شده*اند. این موارد در ساختمان*های مسکونی، بیمارستان*ها و ساختمان*های اداری معمول هستند و اغلب دارای ظرفیت بالایی بوده که متناسب با انواع مختلف بار طراحی می*شوند. آنها همچنین اغلب به گونه*ای طراحی می*شوند که برای حمل مسافران معلول طراحی شده*اند که با استفاده از ویژگی*هایی مانند سطوح غیر لغزش، کابین*های پشتیبانی، سازگار با افراد معلول و سیستم*های دسترسی اضطراری امکان پذیر می*شود.

  آسانسورهای مسکونی
  همچنین آسانسورهای داخلی نیز نامیده می*شوند، این برای حمل مسافرین در طبقه*های مختلف در یک مجتمع مسکونی طراحی شده است و می*تواند در داخل یا خارج خانه نصب شود. آسانسورهای مسکونی کوچکتر از آسانسورهای معمولی هستند و اغلب می*توانند به طور همزمان تا چهار نفر را در خود جای دهند. نوع خاصی از آسانسورهای مسکونی آسانسورهای راه پله*ای است که در خانه*هایی که در آن فردی در خانواده دارای محدودیت حرکتی است، بسیار رایج هستند. این نوع آسانسور در امتداد یک راه پله موجود نصب می*شود و متناسب با شکل راه پله*ها طراحی می*شوند. همچنین می*تواند در داخل یا خارج از منزل نصب شود و از راه دور کنترل شود.

  آسانسورهای سفارشی
  همچنین تحت عنوان آسانسورهای خاص شناخته می*شوند، این*ها با توجه به هدف یا نیاز خاص ساختمان طراحی می*شوند. آسانسورهای سفارشی اغلب مورد علاقه کاربران شخصی هستند که می*خواهند آسانسورهای خود را با توجه به نیازهای خاص طراحی کنند، مانند افرادی که دارای معلولیت*های خاص بوده که در خانه*های چند طبقه زندگی می*کنند. آسانسورهای سفارشی همچنین دارای طراحی داخلی سفارشی متناسب با نیاز مصرف کننده هستند.

  آسانسورهای مبتنی بر ارتفاع
  آسانسورها همچنین می*توانند با توجه به ارتفاع ساختمان طبقه بندی شوند. آسانسورهای هیدرولیکی معمولا در ساختمان*های کم ارتفاع که دارای حداکثر سه طبقه هستند استفاده می*شوند. آسانسورهای هیدرولیکی به این دلیل این گونه نامگذاری شده*اند که دارای یک سیلندر هیدرولیکی زیرزمینی هستند. ساختمان*های با ارتفاع متوسط یا ساختمان*هایی که دارای یازده طبقه هستند معمولا از آسانسورهای دنده*ای استفاده می*کنند. ساختمان*های بلند همچنین ممکن است از آسانسورهای کششی دنده*ای بهره ببرند.

  این موارد رایج*ترین انواع آسانسورها هستند که با توجه به نیازهای ساختمان و افرادی که از آنها استفاده می*کنند، طراحی می*شوند. برای اطمینان از این که آسانسورها ایمن هستند و می*توانند خدمات متناسب با نیازهای یک ساختمان و مسافران آن را ارائه دهند، با یک پیمانکار آسانسور قابل اعتماد مشورت کنید که می*تواند شما را با الزامات خاص طراحی و عملکردی آشنا کند.

 2. Top | #2

  تاریخ عضویت
  Apr 2019
  شماره عضویت
  944
  عنوان کاربر
  Junior Member
  میانگین پست در روز
  0.14
  نوشته ها
  4
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  آسانسور
  به صورت امروزی در حدود ۵۰ سال پیش وارد کشور شده است و اولین نمایندگی فروش آسانسور در کشور مربوط به یک شرکت سوئیسی می باشد که توسط یک شرکت ایرانی وارد شد و بعد از آن نیز شرکت های خارجی دیگر در این زمینه فعالیت داشتند.

  تعریف آسانسور

  وسیله ای است متشکل از کابین و معمولا وزنه تعادل و اجزاء دیگر که با روشهای مختلفی مسافر ( نفر ) بر یا باربر ویا هر دو را در مسیر بین طبقات ساختمان جابجا می کند.

  انواع آسانسور :

  ۱.آسانسور کششی:

  آسانسور کششی آسانسوری است که حرکت آن براثر اصطکاک بین سیم بکسل وشیار فلکه کشش. به هنگام چرخش آن توسط سیستم محرکه انجام می شود.


  اساس کار این نوع آسانسورها بر اساس نیروی اصطکاک بین سیم بکسلها و فلکه موتور است. در داخل فریم وزنه به اندازه وزن کابین به اضافه نصف ظرفیت کابین وزنه وجود دارد. مثلاً اگر ظرفیت کابین ۹۰۰ کیلوگرم باشد ( یعنی آسانسور نفربر ۱۲ نفره چون متوسط وزن هر نفر ۷۵ کیلو گرم است ) باندازه ۴۵۰ کیلوگرم باضافه وزن کابین در کادر وزنه، وزنه وجود دارد. با کمک این وزنه، نیروی کشش لازم برای حرکت کابین کاهش می یابد چرا که در صورت رعایت کردن ظرفیت کابین، اختلاف وزن بین کادر وزنه و کابین تحت هر شرایطی از نصف ظرفیت کابین (در مثال قبل ۴۵۰ کیلوگرم) بیشتر نخواهد شد و در حرکت به سمت بالا یا پایین سیستم کشش آسانسور حداکثر برای جابه جایی جرمی به اندازه نصف ظرفیت کابین توان مصرف خواهد کرد.  ۲. آسانسور هیدرولیکی :

  آسانسور در این نوععامل حرکت کابین سیلندر وپیستون هیدرو لیکی است و ممکن است وزنه تعادل نیز داشته باشد و معمولا برای ارتفاع کم و سرعت کم کاربرد دارد.

  از محاسن این نوع آسانسورها می*توان به نرمی حرکت در استارت اولیه : خرابی و استهلاک بسیار کم ؛ سهولت در عیب یابی و تعمیر ؛ ایجاد آسانسورهای زیبا و شیشه ای به دلیل حذف کادر وزنه و سیم بکسل ؛ احتیاج به سازه سبک ؛ عدم نیاز به موتورخانه در پشت بام ؛ ایجاد آسانسور های باربر و سنگین با تناژ بالا و زیبایی بام خانه و همچنین تراز شدن دقیق آن در طبقات اشاره نمود اما از محدودیتهای استفاده از این نوع آسانسور ها می*توان به محدودیت در ارتفاع و کندی نسبی سرعت آنها و تنها قرارگیری در چاهک را اشاره کرد. ( البته امروزه با استفاده از درایو و سیستم خنک کننده می توان به سرعت ۱ متر به صورت معمول دست یافت. آسانسورهای هیدرولیک با پمپ فشار روغن و جک هیدرولیک عدم نیاز به پیش بینی موتورخانه در بالای چاه و امکان قرار دادن آن در فضای دورتری از چاه نیز از مزیتهای این نوع می باشد. سیستم محرکه آسانسورهای هیدرولیک می تواند از نوع مستقیم یا غیرمستقیم باشد. در نوع مستقیم جک مستقیماً به یوک کابین متصل می گردد و در نوع غیرمستقیم از طریق حرکت سیم بکسل متصل به یوک کابین موجب جابجایی آن می شود در صورتیکه سیستم از نوع مستقیم باشد جک باید دارای شیر اطمینان مخصوص باشد در صورتیکه از نوع غیرمستقیم باشد کابین باید مجهز به سیستم ترمز اضطراری ( پاراشوت ) و گاورنر باشد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

persianbax مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •